۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۲ آذر

تاریخچه مرکز

مركز علمي كاربردي صنايع غلات با مجوز وزارت علوم ، تحقيقات و فن آوري تحت نظارت دانشگاه جامع علمي - كاربردي با حمايت وزارت صنايع و معادن راه اندازي گرديده است .

هدف از تاسيس اين مركز

هدف اساسي از تاسيس اين مركز تامين نيازهاي آموزشي كاربردي مراكز توليدي صنايع غلات و ساير صنايع مرتبط به منظور ارتقاء سطح آگاهي هاي فني و تخصصي آنها و تامين و تربيت نيروي انساني متخصص مورد نياز در اين زمينه ميباشد. بطور کلی این اهداف شامل موارد ذیل می باشد؛
1- اعتلای دانش و پژوهش علمی-کاربردی.2- ارتقای شاخصهای کمی و کيفی آموزشهای کاربردی.3- بکارگيری توان دانش آموختگان دوره های نظری در حل مسائل کاربردی.4- ايجاد انتقال تکنولوژی نوين.5- ارتقای سطح دانش صاحبان مشاغل. 

عنوان رشته ها

در حال حاضر اين مركز رشته های ذيل را در مقطع کاردانی در دستور كار خود دارد؛
 تكنولوژي صنايع آرد
تكنولوژي صنعت شيريني سازي
 تكنولوژي تولید نان 
 
شيمي آزمايشگاهي
برق صنعتی
مکانیک ماشین آلات
بازاریابی
ایمنی و بهداشت در واحدهای صنفی
همچنین رشته های مرکز در مقطع کارشناسی عبارتند از؛
مهندسی تکنولوژی بسته بندی در گرایش کشاورزی
مهندسی تکنولوژی آردسازی
مهندسی تکنولوژی صنعت شیرینی در دو گرایش آردی و غیر آردی
مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی

دانشجويان اين مركز بعد از گذراندن 72 واحد در هر یک از رشته های مقطع کاردانی و 140 واحد در رشته های مقطع کارشناسی پیوسته، موفق به اخذ مدرك رسمی از وزارت علوم ، تحقيقات و فن آوري مي گردند. لازم به ذكر است در صورت تمايل به ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر امكانات لازم در حال حاضر فراهم بوده و برنامه ريزي براي تدوين و تصويب رشته هاي جديد همواره در جريان ميباشد

انواع نظامهاي آموزشي

1)نظام ترمي(از طريق كنكور)
در اين نظام داوطلب بعد از قبولي در كنكور علمي- كاربردي كه توسط سازمان سنجش و آموزش كشور هر ساله برگزار مي گردد مي تواند در رشته مربوطه ثبت نام نمايد و مطابق دانشجويان ساير دانشگاهها 12 واحد تا 20 واحد در هر ترم اخذ نمايد و در مدت حداقل 4 ترم و حداكثر 6 ترم فارغ التحصيل گردد .قوانين و مقررات آموزشي مطابق با ساير دانشگاههاي وزلرت علوم ، تحقيقات و فن آوري مي باشد.
لازم به ذكر است داوطلب در طول مدت تحصيل همزمان با گذراندن واحدهاي تئوري ، عملي و كارگاهي را نيز مي بايست سپري نمايد.

نحوه ثبت نام در كنكور علمي - كاربردي

ثبت نام در كنكور علمي - كاربردي در پائيز هر سال از طريق پست سفارشي انجام مي پذيرد و داوطلب بايستي موارد ذيل را انجام دهد:
1- يك جلد دفترجه راهنماي آزمون به همراه فرمهاي مربوطه از اداره پست تهيه نمايد.
2- مدارك لازم را تهيه و به همراه فرمهاي تكميل شده به سازمان سنجش ارسال نمايد.
3-كارت ورود به جلسه را گرفته و در كنكور مربوطه شركت نمايد.
براي داوطلبان ذكور معافيت تحصيلي اخذ خواهد شد.

2)نظام پودماني(بدون كنكور)
در اين نظام كه نيازي به حضور در كنكور نمي باشد طول دوره كارداني حداقل دو و نيم سال است به گونه اي كه هر واحد نظري معادل 16 ساعات و هر واحد آزمايشگاهي 32 ساعت و هر واحد كارگاهي 48 ساعات و كارآموزي معادل 120ساعت خواهد بود.
دروس آزمايشگاهي و كارگاهي كه به صورت واحد ارائه مي گردد مي تواند به ترتيب 48 و 68 ساعت باشد . علاقه مندان حضور در اين رشته ها جهت كسب اطلاعات بيشتر با امور آموزش مركز تماس حاصل نمايند.

قابل توجه شاغلين در صنعت

به منظور ارتقاء سطح آموزش شاغلين حال حاضر در صنعت اين مركز تمهيدات خاصي براي داوطلبان شاغل در نظر گرفته است كه از مهمترين آن مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:
1- اخذ سهميه لازم به منظور افزايش ضريب قبولي كه در دفترچه آزمون منظور گرديده است.(كارخانجات صنايع غذائي- اتحاديه ها و انجمن هاي صنفي ، خانواده معظم شهدا و ايثارگران سهميه پذيرش دارند.)
2-در نظر گرفتن آزمون تخصصي مرتبط با صنعت در كنكور با ضريب شش كه شاغلين ميتوانند با توجه به تجاربي كه دارند به سوالات مربوطه به راحتي پاسخ دهند.
3-برگزاري دوره هاي آمادگي كنكور با استفاده از اساتيد تجربي.
4-همكاري با ساير مراكز علمي و تحقيقاتي جهت اعزام دانشجويان به خارج از كشور براي بالا بردن سطح علمي.
لازم به ذكر است شاغل به فردي گفته مي شود كه بنا به گواهي واحد صنعتي مرتبط و يا اتحاديه مربوطه حداقل يكسال در صنعت فعاليت داشته باشد كه گواهي آن در زمان ارسال مدارك به سازمان سنجش بعد از تائيد كارگاه- كارخانه اتحاديه و يا انجمن صنفي مرتيط ارسال خواهد شد.
در ضمن در مدارك اعطائي افراد شاغل وآزاد تفاوتي وجود نخواهد داشت و كليه مدارك توسط وزارت علوم ، تحقيقات و فن آوري اعطاء مي گردد.

امكانات مركز

مركز داراي كارگاههاي تخصصی-برق و نقشه کشی صنعتی- جهت برگزاري واحدهاي عملي مي باشد ضمنا آزمايشگاهها و كلاسهاي لازم را دارا است. در حال حاضر براي دانشجويان دختر خوابگاه با امكانات لازم فراهم بوده و غذاي گرم براي دانشجويان در يك وعده تدارک دیده می شود. مركز داراي سايت كامپيوتري مي باشد و با توجه به اينكه مركز در بافت دانشگاه تهران واقع است، داراي محيطي آموزشي بوده كه در این راستا امكان تردد براي دانشجويان به راحتي ميسر است.

كليه داوطلبان تحصيل در اين مركز براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانند با شماره تلفنهاي3 و 88025662 تماس حاصل نموده و يا به آدرس : تهران - خيابان كارگر شمالي - خيابان شانزدهم (شهيد فرشي مقدم) - خيابان فجر يكم - پلاك 14 مراجعه نمايند

مركز آموزش علمي - كاربردي صنايع غلات قائم (عج)